اندرویدگوگلنرم‌افزار

نسخه‌ی اندروید کروم برای بهبود عملکرد ۶۴ بیتی می‌شود

تغییرات در مرورگر گوگل

نسخه‌ی اندروید مرورگر گوگل کروم در حال توسعه از معماری ۳۲ بیتی به سوی ۶۴ بیتی است. اکنون شش سال از پشتیبانی سیستم عامل اندروید از نرم‌افزارهای ۶۴ بیتی می‌گذرد و وقت آن است که مرورگر محبوب آن نیز عملکرد و امنیت آن بهبود یابد. 

به‌ گزارش وب سایت Android Police، یادداشت منتشر شده برای نسخه‌ی ۸۵ مرورگر کروم اندروید نشان می‌دهد که این تعویض معماری به زودی انجام می‌گیرد. اگر شما از نسخه‌ی پایدار و معمولی کروم اندروید استفاده می‌کنید، در نسخه‌ی ۸۳ قرار دارید و این پیشرفت چندان طول نخواهد کشید. از نظر تجربه‌ی کاربری افراد، شما هنگام استفاده از نسخه‌ی ۶۴ بیتی کروم تغییر خاصی را احساس نخواهید کرد. ارتقای معماری به نسخه‌ی ۶۴ بیتی در بطن نرم‌افزار صورت می‌گیرد و باعث عملکرد و بازده بهتر می‌شود؛ همچنین امنیت این مرورگر نیز افزایش می‌یابد.

اما نرم‌افزار با معماری ۶۴ بیتی چه سودی دارد؟ وجود نرم‌افزار ۶۴ بیتی در یک پردازنده‌ که از این معماری پشتیبانی می‌کند، به معنای تسلط بر داده‌های بیشتر و دست بازتر برای انجام اعمال گروهی بر روی آنهاست. ممکن است در بعضی از برنامه‌ها نسخه‌ی ۶۴ بیتی تفاوت چندانی نداشته باشد اما قطعا استفاده از این نسخه ارجحیت دارد. 

البته این بروزرسانی نرم‌افزاری برای همه‌ی دستگاه‌ها عرضه نمی‌شود. نسخه‌ی ۶۴ بیتی مرورگر گوگل کروم فقط برای دارندگان اندروید ۱۰ یا بالاتر از در دسترس خواهد بود. بنابراین برای بهره‌مندی از مزایای نسخه‌ی ۶۴ بیتی مرورگر کروم، ابتدا منتظر بروزرسانی اندروید ۱۰ برای گوشی خود باشید. 

نسخه‌ی جدید

طبق آن‌چه که Android Police اعلام کرده، برخی از کاربرانی که نسخه‌ی بتا ۸۴ مرورگر گوگل کروم را دریافت کرده‌اند شاهد نسخه‌ی ۶۴ بیتی بوده‌اند؛ هرچند که به نظر نمی‌رسد این موضوع برای تمام دارندگان این نسخه صدق کند و روش قابل اطمینانی برای دسترسی به این معماری محسوب نمی‌شود. 

قریب به اکثریت تلفن‌های هوشمند در حال حاضر دارای پردازنده‌های ۶۴ بیتی هستند و گوگل نیاز دارد تا آگوست ۲۰۲۱ تمام برنامه‌های سیستم عامل اندروید از معماری ۶۴ ۵ پشتیبانی کنند. نسخه‌ی پنجم سیستم عامل اندروید که با نام Lollipop شناخته می‌شود، اولین اندرویدی است که از معماری ۶۴ بیتی پشتیبانی می‌کند. 

حال از طرف دیگر، اپل از زمان عرضه‌ی iOS 11 در سال ۲۰۱۷، افراد را به استفاده از نرم‌افزارهای ۶۴ بیتی مجبور کرده است. هرچند با دراختیار داشتن این سیستم عامل به صورت کلی و کنترل تمام برنامه‌های آن، این کار برای اپل ساده‌تر بوده است. 

منبع
وب سایت TechRadar
برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن